Ahg Security Albanian Hackers Group & Al-hosting.com
Welocme---------Mirese Erdhet

ahg-security

Mirse erdhet ne forumin tone,shpresoj tia kaloni sa me mire
,,Ju lutem regjistrohuni....
Ne kete forum do tia kaloni shume mire dhe shpresojme tju pelqeje sa me shume
ne jemi munduar qe tju krijojme kushte qe te ndiheni sa me mire ne kete forum


Si me kriju WebServer

Shko poshtë

Si me kriju WebServer

Mesazh  jurg3n prej Mon Aug 24, 2009 8:22 am

Ky tutorial do te ju mesoj si te krijoni nje webserver tuajin (dmth 1 website gratis per juve )
Ne fillim duht ta downloadojm http Server Softwerin. Un ju rekomandoj "apache" pasi qe eshte Free,edhe
jashtzakonisht i leht per perdorim.
Per me downloadu Apachin klikoni ketu
[You must be registered and logged in to see this link.]
(Gjojeni dikun Download,edhe e downloadoni )
Ok tash e keni downloadu --> Instalimi duhet tsh..
Per me instalu duhet te kemi disa elemente siq jan :
Network Domain & Server Domain Dhe E-mail
Shkruni diqka qka t'doni Tek Pjesa ku shkruhet Network Domain & server Domain (mundeni mi shkru edhe te dhenat e sakta) un e shkrujta homeip.net
Dhe besoj se e dini qka duhet mu shkru tek E-maila
(1) sen duhni me pas t'kjart. Me kete metod Websajti juaj do te punoj vetem ateher kur kompjuteri juaj eshte i ON dhe eshte i lidhur me internet. Pra nese e shymni PC-n,edhe websajti del offline.
Tash e merrni e hapni 1 folder te ri Ne Desktop dhe ja leni emrin "www" (me von e shihni qe te gjith fajllat duhet ti leni ne kete folder,per shkak se ky eshte folderi ne te cilen do te hyn vizitort e websajtit tuaj
Tash Nese e keni instalu Apachin ne C:\Program Files ateher hapeni ketek fajll
C:\Program Files\Apache Group\Apache2\conf\httpd.conf (Ky eshte konfigurimi)
Tash masi t'ju hapet ky fajlli, e boni ScrollDown , edhe e shihni nje Linj ku shkruan :
DocumentRoot "C\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs
E merrni ket Linj e Editoni , dhe ne vend te saj e shkruani
C:\Document And Settings\USERNAMi JUAJ i PC-s\Desktop\www
Pra i kallxoni Apachit ku ndodhen fajllat e Webit
Ok mir ...
Zbritni me ScrollDown pak me posht dhe do te shihni
<Directory "C:/Program Files/Apache Group/Apache2/htdocs">
E shlyni kto dhe ne vend te saj e shkruni
<Directory "C:/Documents and Settings/USERNAMi juaj i PC-s/Desktop/www">

Shkoni me ScrollDown pak ma posht edhe e shihni ni Linj ku shkruan :
AllowOverride None
E shlyni kto, ne vend te saj e shkruni
AllowOverride All

Tash Ruajeni (save) fajllin, dhe dilni (exit)
Ndalojni dhe me pas startoni Apachin perseri.
Ok tash u kry, u konfiguru.
**Verejtje NESE KENI ROUTER/FIREWALL LEXOJENI KETE
Apachi Punon permes portes 80. PRa ju duhet te editoni setingsat e routerit tuaj dhe te lejoni portin 80
Kete gje mund ta beni duke e shkruar IP-n tuaj Locale ne WEbBrowserin tuaj...
Nese nuk e dini IP-n lokale tuaj ateher gjejeni keshtu
Start > Run > cmd.exe
Pastaj shkruajeni :
ipconfig/all
Dhe ju tregon IP-n lokale tuajen...
***Kaq ker per Routera
Ok tash shkoni [You must be registered and logged in to see this link.] (http://www.whatismyip.org)
Kjo ju kallxon IP-n tuaj...
Pra tash njerzt vetem e shkrujn qat IP-n tuaj ne WebBrowser,edhe direkt hin ne WebServer tondin..
Tash juve ju mbetet veq me kriju ni .html document edhe me ja lon emrin index.html
edhe me bart ne at folderin "www" qe kemi ne Desktop...
Edhe njerzit munden me hi ne WEbServer t'jujin
P.S Ju duheni me Pas IP Reale per me bo ket sen
Pa IP reale smundemi me bo kurgjo...
Nese doni me ble naj domain, veq ja boni Domainit Redirect ne IP-n tuaj ...

_________________
HaCkED by 4saken
avatar
jurg3n
Admin
Admin

Numri i postimeve : 776
Join date : 14/08/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi