Ahg Security Albanian Hackers Group & Al-hosting.com
Welocme---------Mirese Erdhet

ahg-security

Mirse erdhet ne forumin tone,shpresoj tia kaloni sa me mire
,,Ju lutem regjistrohuni....
Ne kete forum do tia kaloni shume mire dhe shpresojme tju pelqeje sa me shume
ne jemi munduar qe tju krijojme kushte qe te ndiheni sa me mire ne kete forum


Sfondet dhe ngjyrat

Shko poshtë

Sfondet dhe ngjyrat

Mesazh  jurg3n prej Fri Aug 21, 2009 7:44 am

sfondet dhe ngjyrat
Ngjyrat
Sfondet
Krijimi i ngjyrave standarte
Keshille
Sfondet dhe ngjyrat e faqeve

Si? mund te keni pare ne mesimet e m?parshme ?do faqe e ka sfondin e bardhe dhe tekstin e zi. Ne k?t? m?sim do t? shohim sesi mund te b?jm? dhe vendosim sfondet dhe ngjyrat qe d?shirojm?.

Zakonisht p?r te vendosur ngjyra dhe sfonde t? ndryshme do t? ishte mir? te p?rdoret CCS (cascade style sheet) nj? lloj programimi tjet?r qe b?n te mundur m? pak mund vendosjen e disa mundesive. Pasi kjo ?sht? di?ka e komplikuar p?r tu sqaruar do ta lem? me kaq p?r momentin dhe do ta sqarojm ne mesimet qe vijojn.Sfondet dhe ngjyrat

P?r ta b?r? sfondin ne ngjyren blu do t? shkruajm brenda komandes se trupit komanden bgcolo="blue" pra do t? dukej k?shtu . Mundesit e zgjedhjes me shkronja jan? si te Windows-it, pra 16 ngjyra standarte : blue (blu), white (bardhe), black (zeze), green (jeshile), yellow (verdhe), lime (limon), magenta, silver (argjendi), cyan (kalter), purple (vjollc), gray (gri), maroon (kuqerremte), navy (blu e erret), olive (ulliri), dhe teal (gur kali). Ngjyrat jan? te shkruajtura ne anglisht pasi si? e thash? me p?rpara sintaksa e k?saj gjuhe programimi ?sht? anglisht. Por sidoqoft? ne mesimet e mia un? marr? parasysh qe ju dini sadopak anglisht p?r te kuptuar di?ka si? jan? edhe ngjyrat.

Ju mund te zgjidhni dhe caktoni ngjyrat e tekstit dhe lidhjeve t? ndryshme ne faqen tuaj. Kjo realizohet gjithashtu nga komanda kryesore . P.sh. me posht?? ju do shihni k?t? faqe me k?t? lloj trupi (body).ky ?sht? shembulli
Lidhjet me ngjyra

text="teal" kuptohet qe ka te b?j me ngjyren e tekstit, mundesit I zgjidhni vete.
Link="black" ?sht? p?r ngjyren e linkut p?rpara se ta kemi shtypur.
Vlink="red" p?r ngjyren e lidhjes te vizituar.
Alink="yellow" vendos ngjyren e verdhe n? lidhje ne momentin qe e shtypim at?.
Krijimi I ngjyrave standarte

Si? mund ta shihni ngjyrat e p?rmendura m?sip?r nuk perfshijn at? game ngjyrash qe ne kemi ne kok?. Kjo gj? arrihet vet?m me nj? kodim ngjyrash Hexadecimal, p.sh. #rrggbb ku rr,gg jan? dy vlera te shifrave hexadecimale p?r te kuqen dhe jeshilen, dhe nj? pjes? bluje. N?se nuk ja ke iden numrave hexadecimal mos u lodh shum?. Vet?m mba mend qe ff ?sht? vlera maksimale dhe 00 minimumi dhe qe duhet te p?rdor?sh nj? nga k?to element p?r te b?r? perzierjen e ngjyrave.

Ff do t? thot? nj? e ?elet e plot?
Cc do t? thot? 80 perqind e ?elet
99 do t? thot? 60 perqind e ?elet
66 do t? thot? 40 perqind e ?elet
33 do t? thot? 20 perqind e ?elet
00 do t? thot? asnj? nga komponentet e k?tyre ngjyrave.
P.sh. e kuqja do t? ishte #ff0000, jeshilja e erret #003300, vjollc ne blu #660099 etj. Si? e shihni ?sht? shum? e ngatarruar dhe p?r me tep?r jan? kode qe nuk mbahen mend. Ju sugjeroj qe kodet e ngjyrave ose ti merrni tek Perpunuesit e Pikturave (Adobe Photoshop, Paintshop Pro etj) ose ti shihni tek faqet e tjera dhe ti merrni ato. Nj? pune tjet?r do t? ishte ti provoni t? gjitha dhe te zgjidhnit, megjith?se do t? hante shum? kohe.

Mba mend qe edhe n?se ju do t? mundnit te vendosnit ne faqen tuaj njemilion ngjyra disa kompjutera nuk mund te japin me shum? se 16 ose do t'I kuptonin kodet e ngjyrave krejt tjet?r nga disa te tjer? p.sh. nj? ngjyr? ne te fildisht do t? dilte ne kompjuterin e nj? tjeteri ngjyr? roze ose tjet?r. K?shtu qe mos iu nda ngjyrave me kode emrash qe t? mos cuditesh. Kodet e ngjyrave mund te p?rdoren dhe p?r ngjyrat e fonteve si? kemi diskutuar me pare.

Sfondet me piktura ose pllaka (background tiles)

Ju mund te perdorni edhe piktura ose vizatime si sfonde te faqes suaj. Komanda do t? vendoset po ne trup (body) . Gjith?ka varet nga talenti juaj p?r te b?r? nj? pllake qe do t? mbushi gjith? faqen tuaj pa u dukur e sh?mtuar. Duhet patur kujdes ne kombinim e ngjyrave te tekstit me at? te sfondit, si p.sh. mund t? mos duket asgj? n?se ne nj? sfond ku mbizot?ron e kuqja teksit te jet? I kuq. Sfondet mund te krijohen vete ose te vidhen nga interneti n?se ju p?lqen. Klikoni butonin e dyt? te mausit mbi faqen e internetit qe p?rmban at? sfond qe ju p?lqen dhe pastaj shtypni ne komanden Save Background As. Ruajeni dhe mbani mend ku e ruani. Mir? ?sht? ti besh vete.

Keshille: mbani mend se ?sht? mir? qe n?se keni piktura ose vizatime ne kompjuter duhet te jen? te kompresuara ose te madhesive te vogla. N?se keni fotografi qe kalojn te pakt?n 100kb at?her? as mos u mundoni ta vendosni ne internet sepse do dy ore te ngarkohet. Mundohoni ti mbani gjithmon sa m? pak te pakt?n tek 50kb. Nd?rsa p?rsa I p?rket sfondeve duhet akoma edhe m? pak, tek 1-10kb. Llojet e pikturave te kompresuar jan? disa por ato me te mirat jan? me zgjatesit (extension) .jpg , .gif dhe .art. Nj? hile p?r ata qe p?rdorin piktuara n? vend te ngjyrave p?r sfondet e tyre ?sht? se meq? duhet shum? sa te ngarkohet piktura e sfondit, te vendosin ne komanden e trupit (body) nj? ngjyr? me nuanca t? nj?jta me at? te piktures, pra . Pra shikuesi as qe do ta marri vesh se gjat? koh?s qe ai sheh k?t? ngjyr? ne monitor nderkoh ngarkohet sfondi i v?rtet? i faqes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shpend-web.tk

_________________
HaCkED by 4saken
avatar
jurg3n
Admin
Admin

Numri i postimeve : 776
Join date : 14/08/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi